הנחיות בריאות לבאי בית הכנסת בעידן הקורונה

בעקבות הנגיף קורונה, אחרי התייעצות עם משרד הבריאות, הרבנות הראשית לישראל, ההסתרדות הרבנים דאמריקה, פוסקים ורופאים מומחים, הרב אריאל קונסטנטין עורך ומסכם הנחיות לגבי הגעה לבית הכנסת.

1.  הרב הראשי לאו כותב "מי שעל פי הנחיות גורמי הבריאות חייב להימצא בבידוד, אסור לו בשום אופן לצאת מהבידוד כדי להתפלל במניין והוא חייב לקיים את ההוראות. יש לזכור את דברי התוספות (בבא קמא כג ע"א ועוד מקומות) "יותר יש לאדם ליזהר עצמו שלא יזיק אחרים משלא יוזק".  האיסור להגיע לבהי"כ כולל לקיים מצוות כמו פרשת זכור וקריאת המגילה.

בנוסף, כל מי שלא מרגיש טוב, עליו להתפלל ביחידות בבית ולא לבוא לביה"כ.  זה אחריות לשמור על הבריאות של הכלל ונוגע לא רק ביחס לנגיף קורונה אלא לכל מחלה מדבק.

2.  אם אדם בריא ועומד בהנחיות של משרד הבריאות, עליו להגיע להתפלל במניין בביה"כ ואין כל הגבלה לתפילה בציבור, שיעורים ואירועי חגים.  חשוב לו לשמור על הכללים כדלהלן:

א.  להגיד שבת שלום או יישר כח בלי ללחוץ ידים!

ב.  בכניסה לבית הכנסת, אנא תשטפו ידים או תשתמשו בחומר חיטוי ידים ששמנו ליד הכניסה הראשית של ביה"כ.  גם מומלץ להביא קטן משלך.  למרות שיש העדפה הלכתית לחיטוי נוזל, מותר להשתמש גם בג'ל ובלבד שלא ישאיר שכבה על העור.

להוראות מדויקות על שטיפת ידים נכונה ונושאים הלכתיים (באנגלית), CLICK here .

ג. במידה האפשר, להתעטש ולהשתעל לטשיו חד פעמי ולזרוק לפח.  תשתמשו במרפק רק אם אין ברירה.  הוירוס ישאר על הבגדים באיזור המרפק לשבוע ויותר.

ד.  לא לגעת ולנשק את המזוזה או ספר תורה!  ניתן להרים את היד בכיוון החפץ הקדוש ולנשק את היד.

ה.  למרות שזה מצווה דאורייתא לשמוע פרשת זכור, זה לא מצוות עשה שהזמן גרמא.  ולכן, חשוב שכל מי שבבידוד, זקן, חולה או ספק חולה ישאר בביתו ותוכל לקיים את המצווה בהזדמנות אחרת.  אם הוא יוצא מבידוד לפני פורים, ניתן לקיים את המצווה עם קריאת התורה בבוקר של פורים. אם לא, רצוי לקרוא את הפרשה מהחומש (למרות שלא יוצאים ידי חובת המצווה ככה) ובפרשת כי תצא, תבקש מהבעל קורא לכוון להוציא את ידי חובתך.

ו.  לגבי קריאת המגילה, יש אותם התנאים לגבי הגעה לביה"כ כמו לעיל (עוד יותר מחמיר כי זה מצווה מדרבן).  לפי הפסק של הרב משה פיינשטיין זצ"ל שמתיר קיום מצוות שמיעת המגילה עם מיקרופון דרך רמקול, יש שמתירים לקיים את המצווה בשידור חי בטלוויזיה, רדיו או אינטרנט.  הקריאה של הרב אריאל בביה"כ שלנו ישודר חי בhttps://www.facebook.com/ynetnews/videos/146088883284185/

ז.  תהיו מעודכנים בהנחיות של משרד הבריאות כאן

ההנחיות האלו על פי פסקי הלכה ועצות מפי הרב הראשי דוד לאו, הרב אשר בוש, הרב ד"ר אהרון גלאט, ד"ר ג'אמס רוב וההסתדרות הרבנים דאמריקה

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>